Popis odrôd viniča a charakteristika vín

BRATISLAVSKÉ BIELE (CETÍNSKE BIELE), KADAR

Je to bohato rodiace hrozno, poskytuje príjemné stolové víno. Má lokálny charakter a ustupuje. Má žltozelenú až žltú farbu s jemnými tónmi. Na Podzoborí sa nazýva aj ako Kadar, ale nie je totožný s Kadarkou, ktorá poskytuje červené víno.

ALIBERNET

Ukrajinská odroda (Alicanté busché × Cabernet sauvignon). Víno Alibernetu je nadmieru tmavé, pretože farbivo obsahuje nielen šupka ale i dužina. V dobrých ročníkoch má nádherný kabernetový buket, vysokú farbu a harmonickú, lahodnú chuť. Má trochu vyššiu aciditu (kyslosť), v slabších ročníkoch málo farebné a viac kyslé.

DEVÍN

Slovenská odroda (Tramín červený × Veltlínské červeno-biele). Má aromatické víno, muškátovo-kvetinovo-korenisté. Kyseliny sú jemné a pikantné. Optimálny zbytkový cukor znásobuje chuťový a aromatický zážitok.

DUNAJ

Slovenská odroda (/Muškát Bouchet × Oporto/ x Svätovavrinecké). Je to veľmi kvalitná odroda, dodáva vína tmavočervenej farby s výraznou chuťovou plnosťou. V chuti a vôni sú tóny prezretých čerešní a višní, ktoré prechádzajú až do veľmi zaujímavých čokoládových tónov.

CHARDONNAY

Stará francúzska odroda (náhodné kríženie Pinot noir × Heunisch). Vína majú veľmi príjemnú arómu domáceho ovocia – vyzreté jablko, hruška, dula a broskyňa. Chuť je plná a kyselina je svieža. Pri vyšších stupňoch zrelosti je možné vo víne nachádzať tóny tropického ovocia. Negatívne sú však akékoľvek pripálené tóny, ktoré sú spôsobené zberom v nevhodnej aromatickej zrelosti.

ZWEIGELTREBE

Rakúska odroda (Svätovavrinecké x Frankovka modrá). Zweigeltrebe dáva vína s veľmi atraktívnou rubínovou farbou. Vo vôni sa prejavujú výrazné čerešní a višní, u vyšších stupňoch zrelosti sa vyskytujú tóny lesného ovocia.

MERLOT

Je to veľmi stará francúzska odroda. Víno býva tmavo rubínovej až granátovej farby. Typická je sladkastá vôňa čiernych čerešní či kompótu, ktorá je pri zrení doplňovaná vôňou sliviek, fíg a pri fľašovej zrelosti vôňou tabaku a kávy.

MUŠKÁT MORAVSKÝ- MOPR

Moravská odroda (Muškát Ottonel × Prachttraube). Z Muškátu moravského sa môžu vyrábať výrazne aromatické vína systémom kvasenia muštu pri nižších teplotách, kedy sa podporí výrazný rozvoj esterov vo vôni vína. Tieto vína majú výraznú arómu a nižšiu plnosť, veľmi dobre si však zachovávajú kyseliny.

MUŠKÁT OTTONEL

Francúzska odroda (Chasselas × Muškát žltý). Toto víno má svetložltú farbu, vôňu má veľmi čistú, jemne muškátovú, chuť stredne masívnu, mimoriadne harmonickú. Niekedy môže aj znížený obsah kyselín.

PÁLAVA

Moravská odroda (Tramín červený × Müller Thurgau). Pálava je víno zlatožltej farby, tramínovej vône po ružiach a doplnené vôňou vanilky. Víno je plné s nižším obsahom kyselín, vláčne s dlho trvajúcou dochuťou.

SAUVIGNON BLANC

Stará francúzska odroda (náhodný kríženec Chenin blanc × Tramín červený). Vína zo Sauvignonu sú mimoriadne korenisté, majú intenzívnu arómu po čiernych ríbezliach, žihľave alebo broskyniach, plné s výraznými kyselinami. Vo vybraných polohách dosahujú vynikajú kvalitu a typický odrodový charakter.

VELTLÍNSKE ZELENÉ

Stará rakúska odroda (jedným z predkov je Tramín červený). Víno odrody Veltlínske zelená je aromatické, s charakterom domáceho ovocia, mandľovou arómou, tónmi lipového kvetu, špargle a zeleného hrášku. Má veľmi dobrú chuťovú plnosť a pikantnú kyselinku.

PESECKÁ LEÁNKA(FETEASCA REGALA)

Rumunská odroda(Dievčie hrozno x Grasa de Cotnari). Víno je žlto-zelenej farby, plnej ovocnej chuti s jemnou kvetinovou arómou oceňované pre ľahšiu a harmonickú chuť. Má veľmi dobrú rovnováhu medzi zložkami a je veľmi atraktívne pre mnoho spotrebiteľov. Jeho kyslosť je často vyššia. Doporučuje sa konzumovať k rybám, morským plodom, bielemu mäsu a cestovinám.

SILVÁNSKE ZELENÉ

Pravdepodbne rakúska odroda(spontánny hybrid Tramínu a Rakúskeho bieleho). Víno je zelenožltej farby, vôňa pikantná, mladšie ročníky môžu mať mierne trávnaté tóny. Príťažlivé, mierne korenisté mladšie víno s vyšším obsahom kyselín. Pri vyšších úrodách poskytuje tvrdé, drsné mladé vína. Stredné zaťaženie kra má za následok rýchle odbúravanie kyselín a tým aj celkový pokles kvality vína, ktoré zostane prázdne, bez výrazného charakteru.

RULANDSKÉ BIELE

Stará francúzska odroda(púčiková mutácia odrody Pinot Noir). Ide o extraktívne svieže ľahké víno s harmonizujúcimi kyselinami a s jemnou arómou, pozlátenej až žltozelenej farby. Vonia po broskyniach, mandliach, dominujú aj tóny mandarinkovej šupky a dužiny grepov. Cítiť aj jemný nádych chleboviny.

RULANDSKÉ ŠEDÉ

Stará francúzska odroda(púčiková mutácia odrody Rulandské modré). Víno s tejto odrody býva zlatožltej farby, medovej sladkastej vône s jemným pomarančom. Je veľmi pitné, obvykle s vyšším obsahom glycerolu i alkoholu, harmonické, vláčne s utlmeným pôsobením kyselín a s dlho trvajúcou dochuťou.

ANDRÉ

Moravská odroda(Frankovka modrá x Svätovavrinecké). Vína sú tmavo granátovej farby s vôňou černíc, podfarbených tvrdším dojmom s kyselín v mladom víne a so zrelou plnosťou pri dostatočnej ovocnosti vo fľašovo zrelých vínach, v ktorých sa zvyšuje plnosť a typickosť červeného vína.

TRAMÍN ČERVENÝ

Veľmi stará odroda, ktorá vznikla pravdepodobne voľným krížením s lesným viničom. Tramín červený je plné, vysoko extraktívne, veľmi akostné, aromatické a korenisté biele víno s krásnym buketom. Po dosiahnutí sudovej zrelosti a nafľašovaní nadobúda výrazný tramínový charakter. Patrí k tzv. ťažším vínam. Hrozno dáva zlatožlté vína. Vôňa je silná, plná a korenistá. Dominujú kúsočky sladkého sušeného a tropického ovocia, med, korenie či niekedy ťažké parfémové tóny.

RIZLING RÝNSKY

Nemecká odroda (samovoľným kríženie Heunisch s Tramínom). Poskytuje jedno z najušľachtilejších vín. O Rizlingu Rýnskom sa hovorí, že je to víno kráľov a kráľ vín. Víno je žltozelenej až jasnej zlatistej farby s vyšším obsahom kyselín. Má sviežu arómu s ľahkými tónmi lipového kvetu, intenzita ktorej sa rozvíja so zretím vína, môže však byť cítiť aj po marhuľovom kvete, broskyniach, po lúčnych kvetoch, mede a dokonca po zelenom citróne. špecialitám. Ďalej sa hodí k špecialitám z teľacieho a bravčového mäsa, k syrom, pečenej husacine, lokšiam, atď.

RIZLING VLAŠSKÝ

Francúzska odroda z oblasti Champagne. Nie je príbuzný s Rizlingom Rýnskym. Patrí medzi najrozšírenejšie odrody v celej vinohradníckej Európe. Víno je charakteristické predovšetkým vyšším obsahom kyselín. V chuti je plné a harmonické. Má širokú škálu vôní, farba je svetlo zelenožltá. Vo vôni a chuti môžeme hľadať červené ríbezle, egreše, lúčne kvety, hrozienka, sladký citrón alebo medové tóny. Je vhodné i k dlhodobejšej archivácii.

FRANKOVKA MODRÁ

Veľmi stará, nemecká alebo rakúska odroda. Jedným z jej predkov je aj odroda Heunisch. Je ľahšie, menej výrazné červené víno. Sýta červená farba môže prechádzať až do ohnivo tmavých rubínových tónov. Vo vôni prevažuje škorica a zrelé višne, doplnené záhadným dymovým podtónom. Pri najlepších ročníkoch dosahuje vôňu prezretých malín, či černíc. Typická chuť Frankovky je príjemne drsná a korenistá, obohatená dymovými tónmi, zanecháva dlhotrvajúci a výrazný vnem na podnebí.

CABERNET SAUVIGNON

Francúzska odroda z okolia Bordeaux (Cabernet Franc x Sauvignon Blanc) Cabernet Sauvignon je najušľachtilejší predstaviteľ červených vín. Má vysoký obsah antokyanových farieb a tanínu. Má výraznú odrodovú príchuť cabernetového charakteru a vyšší obsah kyselín. Je mimoriadne korenisté, typické s výrazným odrodovým charakterom. Farba vína je rubínovočervená. V intenzívnej ovocno-kvetinovej vôni objavíte vôňu čerešní, višní, sliviek, čiernych ríbezlí a čierneho korenia.

IRSAY OLIVER

Maďarská odroda( Bratislavské Biele x Čabianska Perla) Víno je ľahučké a aromatické, takmer omamujúce. Jeho telo je krehké, avšak duša prekrásna. Farba vína je zlatožltá. Vôňa je typická, príjemná až prenikavá, muškátová. Aróma priam udrie do nosa, pripomína čerstvý hroznový mušt. V plnej ovocnej vôni sa snúbia tóny prezretého hrozna, rozkvitnutej lúky a sušených hrozienok.

MÜLLER THURGAU

Nemecká odroda (Rizling rýnsky a Silvánske zelené) Ľahké, svieže víno s ovocným charakterom. Jemne aromatické, extraktívne mäkšie, často vyššej kvality. Farba vína je svetlo žltozelená s iskrou do zlata. Má muškátovo-kvetinovú vôňu, vonia po vanilke a mandliach. Chutí jemne a sviežo s príjemnými aromatickými a chuťovými tónmi. V ovocnej korenistej chuti sa objavuje hrozno, broskyne i jablká. Príjemný charakter mu dodáva aj nižší obsah kyselín.

SVÄTOVAVRINECKÉ

Veľmi stará Francúzska odroda.Víno je jemnej a harmonickej výraznej chuti. Má vláčnu textúru a elegantný štýl. Na prvý pohľad vás očarí intenzívnejšia, granátovočervená farba, ktorá prechádza až do tmavorubínovej alebo červenofialovej. Vyzretejšia ovocná vôňa pripomína tóny zrelých višní, jahôd, čerešní s vyšším obsahom kyselín a trieslovín, ktoré vyvolávajú príjemnú chuť. Tá je zamatová, plná, príjemne trpkastá s harmonickým pomerom kyselín a trieslovín.

DORNFELDER

Dornfelder je pomerne mladá, nemecká odroda (Helfensteiner x Heroldrebe). Víno charakterizuje vyššia farebná intenzita, extraktívnosť, plnosť a bohatý ovocný charakter. Vyššej farebnosti dominujú rubínové aj granátové tóny s nádychom do fialova. Samotné víno má výraznú ovocnú arómu, v ktorej prevažujú tóny zrelých lesných jahôd a bobuľového ovocia. Chuť je plná, extraktívna, perzistentná.

HIBERNAL

Odroda bola vyšľachtená v Nemecku(Siebel 7053 x Ryzling rýnsky F2).Víno z Hibernalu je vysoko extraktívne. Vo vôni sú výrazné tóny ovocia – jablko, hruška, marhuľa, broskyňa, s jemnými kvetinovými tónmi. Pri vyššej vyzretosti je kyselina príjemná, harmonická. Chuť vína je plná.

KERNER

Nemecký šľachtenec (Trolinské x Rizling rýnsky). Vína z Kerneru bývajú aromatické s kvetinovo-ovocným charakterom, sviežou kyselinkou a plnou chuťou. Vhodnou kategóriou je akostné alebo kabinetné víno.

AURELIUS

Odroda vnikla na Morave krížením (Neuburgské x Rizling rýnsky). Aurelius poskytuje vína typu Rizlingu rýnskeho. Sú výrazne aromatické s väčším zastúpením kvetinových tónov s podtónom zrelého domáceho ovocia (jablko, hruška, marhuľa a broskyňa).

ROSA

Slovenský novošľachtenec, zaregistrovaný v roku 2011 (Picpoul x Frankovka modrá x Tramín červený) Ruža v tekutom stave, kto neovonia, neuverí! Farba krásna tmavobordová až fialová. Dáva mohutné, plné červené vína, je to ozajstná rarita!

HRON

vznikol roku 1976, autorka POSPÍŠILOVÁ skrížila odrody (Castets x Abouriou noir). Poskytuje vynikajúce vína, tmavej, krycej farby, plné, zamatové, s výraznou, ale nevtieravou kabernetovou arómou.

NITRIA

Vznikol podobne ako Hron krížením (Castets x Abouriou noir). Kvalita jej vín je mimoriadna, s charakterom kabernetu. Vína sú hodnotené veľmi vysoko pre intenzívnu tmavú farbu, vysoký extrakt a obsah trieslovín.

RIMAVA

Ďalší novošľachtenec z dielne D. Pospíšilovej, kríženec (Castets x Abouriou noir). Vysoká kvalita vín tmavočervenej farby s kabernetovou príchuťou, harmonické, plné. Jemné triesloviny, víno je možné konzumovať aj mladé.

   Potrebujete viac informácií? Neváhajte a kontaktujte nás...